חצי הכוס המלאה בשרצים או למה ממשלת אחדות זה טוב

בקצרה:

הקואליציה גדולה, לרוב הקואליציה אין אידיאולוגיה, מספיק לחץ כלשהו של גורם משמעותי (אמריקה?) ודברים עשויים לזוז פה!

ועכשיו בגרפים

להלן חלוקה של חברי הכנסת לפי קואליציה אופוזיציה מול ציר של בעלי אידיאולוגיה (כאלה שלא יתכופפו מול לחץ של האמריקאים לעשות שלום או מדינה פלסטינית או כל שטות אחרת שהאמריקאים האלה עשויים לחשוב עליה) ונטולי אידיאולוגיה (אלו שכל תחושת השליחות שלהם ממוקדת בהשארת ישבנם בעמדת כוח):

והנה כיף גדול (חלוקה שרירותית אך נעימה לעין) של הקואליציה לפי בעלי נטולי אידיאולוגיה:

ברור לי שהדברים שעשויים לזוז יכולים להיות גם טילים ומטוסים לכיוון איראן, אבל אני סמולנית נאיבית ובא לי להאמין שהאחדות הלאומית משוללת האידיאולוגיה שלנו תוכל לעשות מה ששום ממשלה חדורת אידיאולוגיה לא תצליח לעשות – שלום.

(ומלבד זאת אני סבורה שאין תרחיש ריאלי טוב יותר לעם מממשלת האחדות)

 

למי כדאי להצביע?

הערת אגב, כתבתי את זה כבר בפייסבוק וטוויטר וכאלה, אבל חשוב לי לחדד: בבחירות הקודמות שקלתי בכובד ראש להצביע לציפי לבני, רק על בסיס הפרסונה שלה. אם הייתי עושה כן היה לי יום מאוד קשה היום.

כשאנחנו ניגשים להצביע יש לנו שורה של שיקולים בעד ובנגד (מאיר שלו) – אני החלטתי בעקבות ממשלת האחדות ולמרות שאני חושבת שיצא מזה רק טוב לא להצביע לעולם על בסיס פרסונלי אלא רק אידיאולוגי, כמו כן החלטתי (החלטה פחות מעוגנת בהגיון ויותר בתחושה) לא להצביע למי ש”יש לו סיכוי אמיתי” (שזה מנדטים ביופמיזם) אלא למי ש(זה הולך להעיף אתכם מהכיסא) מייצג את דעותיי ועמדותיי בצורה הטובה ביותר.

אני ממליצה לכולם לנהוג כמותי.

וזהו.

 

3 thoughts on “חצי הכוס המלאה בשרצים או למה ממשלת אחדות זה טוב

 1. כבר הערתי לך, שאמנם מסכים לחובת ההצבעה למפלגה שמייצגת את תפיסת העולם … אבל גם אסור לקחת את זה לקיצון.

  כי דמוקרטיה היא אמנות הפשרה ומשחק על הקצוות הרעיוניים ללא גמישות מעודד את קריסת השיטה … לכן, חובה לאתר את הגוף הפוליטי אשר מצד אחד מייצג את סט האמונות הרחב ביותר האפשרי. מצד אחד ומצד שני מאפשר להביא את מרביתן לידי מימוש בכלים הדמוקרטים העומדים לרשותו: כנסת וממשלה.

  אז נכון שהאופק הסמולני הנוכחי הוא די אומלל – אבל אסור לשכוח שממשלות ובחירות בישראל הן דבר נזיל למדי ואף פעם אסור לומר נואש … גם אם המהפך יגיע רק בעוד שנתיים או ארבע.

  Like

 2. נ.ב.

  לתמוך בקואליציה רחבה, כשיטה – זוהי גם שגיאה בשיטה הדמוקרטית שמתבססת על מערכת איזונים ובלמים בין מוסדות השלטון … אבל גם בין קואליציה לאופיזיציה (מה שברק ומופז שכחו).

  כי בלי אלטרנטיבה שלטונית, בעצם אין אופק דמוקרטי וממשלות אחדות כשיטה – מכשילות אותה במובן זה.

  ומי שממהר להביא ציטוט מתוקפת בן-גוריון, חייב להבין שהוא נקט לא בשיטת ממשלת אחדות אלא בגישה של דמוקרטיה קונססיונאלית … שזה משהו אחר לגמרי ולא פה המקום להרחיב.

  Like

 3. הליכוד בחציו אידאולוגי, ולא מתחלק בקלות. כמו כן, יש כמות גדולה של מתפקדי ימין קיצוני לליכוד שמצביעים בהצבעות פנימיות אבל לא מצביעים לליכוד בבחירות (הפייגלינים). חלק גדול מההצבעות התמוהות והפרופוגנדה של גדעון סער למשל הוא מפחד הקבוצה הזו בפריימריז.
  לכן פחד מאמריקאים לא מספיק עד שיפחדו מהם יותר מכל הפייגלינים.

  “לישראל עדיין אין מדיניות חוץ אלא מדיניות פנים ” – קיסינג’ר

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s