הפיקסיז ביטלו הופעתם – כמה מילים על העניין, בלי פוליטיקה

בגלל שהפיקסיז ביטלו את ההופעה שלהם ואני מבלה את הבוקר בלחשוב מלא מחשבות מסוגים שונים וגם לענות להתייחסויות של אנשים שונים, אני כותבת את הכל כאן:

אני לא כועסת, אני מאוכזבת

ביננו, להקה שקראה לסיבוב האיחוד שלה: Sell Out, היא לא באמת להקה שהכיבוש מעניין לה את הקצה של התחת, מה שמוביל אותי לחשוב שהביטול אין בו ולו שמץ של פוליטיקה. זה ביטול כלכלי.

למה כלכלי? הרי הם מכרו כל כך הרבה כרטיסים…

אז כלכלי כי סביר להניח שהם ימכרו הרבה פחות כרטיסים אם לא יישרו קו עם שאר העולם הנאור. נניח אתם, מעריצים של להקה שהולכת להופיע במקום שבו (לפי מיטב הבנתכם, התעמולה וגם חלק מהעובדות) הרגו אנשים שמוגדרים כשוחרי שלום, כל מיני להקות קטנות יותר מבטלות והלהקה שאתם כל כך אוהבים, שהיא גדולה ומשמעותית וחדשנית עד מאוד בשעתה לא מבטלת: מה הייתי חושבים על זה?

מה זה חרם תרבותי?

אז כל מיני אנשים אומרים: רגע! מתוך כל האנשים ששומעים פיקסיז יש אולי שניים שחושבים שהכיבוש זה טוב, הנה, אפילו יש שרטוט ששלחה לי שרון:

לא יודעת של מי הקרדיט!

דביר וולק אחראי לגרף המלבב. אני לא מסכימה איתו, אבל מחבבת אותו עדיין 🙂
אבל חשוב מאוד להבין שמהותו של חרם תרבותי הוא לא להעניש את הרעים אלא לנער את השלווים. שזה אנחנו. החרם הזה נועד בעיקר כדי להזכיר לנו, החלק הלכאורה נאור של העם, שאנחנו חיים באשליה. או כמו שאמרתי לשרון (בחורה מצוינ.נט ולוחמת צדק בעצמה): “כל הקטע הוא שהחרם לא נועד לפגוע במצביעי ביבי אלא לנפץ את האשליה שלנו שאנחנו חיים במדינה נורמלית. זו משמעותו האמיתית של החרם”.

תשארו בפרופורציות

זה חרא, זה מאכזב אותי ומבאס אותי בכל כך הרבה רמות, העיקרית היא שאני חולמת לראות את הפיקסיז כבר המון שנים. הֶל, כמות הפוסטים והמחוות שהשתתפתי בהן בשבועות האחרונים יכולה להעיד על זה. אבל חבר’ה! דחילק! כולו מופע של להקת רוק! לא צריך לשרוף את הדיסקים שלהם (אלא אם ממש קר לכם) ולא צריך להכריז על זה כאירוע העצוב ביותר מאז חורבן הבית.

בקיצור,

זה ממש חרא של יום, אבל לפחות זה עושה את העבודה ומוציא אותי משלוותי הממוזגת בייקום הקטן שלי.

אני אוהבת את הפיקסיז עדיין. מאוד. ולא מופתעת מכלום. רק מאוכזבת ל-א-ל-ל-ה-!


ועכשיו מילה מיובל. דווקא כן על פוליטיקה.

השורה המסכמת של דן-יה היא “אבל לפחות זה עושה את העבודה ומוציא אותי משלוותי הממוזגת בייקום הקטן שלי” (כן, היא אמרה גם משהו על אהבה לפיקסיז). השורה הזו היא דווקא כן פוליטית.
בהנחה ההגיונית למדי שהשיקולים של ארבעת המופלאים הם אכן כלכליים נטו, אנו יכולים להסיק שאו שאיימו עליהם ישירות בחרמים או הכפשות בהמשך הטור שלהם (מתחיל בעוד חודש בארה”ב) או אולי, הם עשו את החשבון, חשבו על אי אלו אנשים בעלי דעה שלילית כלפי הופעות בישראל ומה זה יעשה להם בעתיד והחליטו לבטל.
היינו הך, התוצאה לנו זהה- אין פיקסיז. אלא אם הייתם באוזןבר ביום חמישי.

נקודה פוליטית מספר 1- זה מעצבן אתכם? יופי, אז זה כן פוליטי.
דן-יה כבר אמרה את זה- חרם אמור לנער את השלווים. אוקי, אבל זה לא ממש חרם. ארבעת המופלאים לא אמרו במפורש שהם מוחאים על מדיניותה של מדינת ישראל, את זה אני יכול לכבד, אני אישית מחרים אי אלו מוצרים מההתנחלויות. אבל הפקסיז? יש סיכוי שאם תלבישו את פרנק בלאק בירוק ותנו לו M16 הוא יתפור כמה פלשתינאים לגדר ההפרדה. אני לא בטוח שהוא כבר לא עשה את זה בעבר. אז זה לא חרם של הפיקסיז. זה חרם של מישהו מאחורי הקלעים.
נחזור לדן-יה. את נרעשת? יצאת משלוותך? יופי. אי אלו ארגונים פוליטיים (כאלו ימנים מוסלמים או שמאלנים אירו-אמריקאיים) בעטו לך בביציות.במקרה זה, אולי את תקומי ותגידי- היי! אני רוצה רוקנרול! ואם זה אומר ללכת להפגין, להרצות, לכתוב בבלוג, לעזור לארגונים פרו-פלישתנאיים, או כאלו נגד הכיבוש (שזה יותר קל לרוב הישראלים) או, רחמנא ליצלן, לרוץ לראשות הממשלה ולהעיף את חבורת הזבלים הימנים שיושבים בה, כולל החברים הפאשיסטיים שלהם מ”אם תרצו” (שיט, אני מרגיש תביעה בדרך) אז זה מה שאעשה!
אולי לא. אולי את תקחי את עבודת ההיטק הנוחה ותממני לך טיול לאירופה בקיץ הבא, שם הפיקסיז ממלאים פסטיבליים. כך, בתוך שלוותך הממוזגת.
ומה אם, תחרימי את את הפיקסיז? לא תלכי להופעות שלהם יותר בחיים? את יכולה לעמוד בזה? על זה בסעיף 2.
איך שלא יהיה, פוליטיקה היתה מעורבת בחייך.

נקודה פוליטית מספר 2- את מי להאשים?
אז נכון שהיו לי אי אלו האשמות על אנשים מאחורי הקלעים, ארגונים כאלו ואחרים ודן-יה. אבל את מי בסוף אאשים?
אני אוהב את הפיקסיז. הם היחידים שאי פעם התרגשתי לקראת הופעה שלהם. אם הם לא היו באים לכן אני הייתי בפרימוורה, איתם. הייתי חלק מאותו ערב פיקסיז באוזןבר ונהינתי מכל רגע. למרות שעכשיו, הערב מרגיש כמו צאצאו של לוציפר.
עכשיו נשאלת השאלה- האם לנסות לראות אותם עוד פעם, או אולי להחרים את הפיקסיז או האמרגנים שלהם על היותם תאבי בצע ואו קלי השפעה?
אולי להאשים את זה שהמדינה שלנו מתחרפנת ואין מה לעשות (מלחמת עולם, מארק מיי וורדס) והפקסיז המסכנים לא קשורים לזה.
וכמובן, יש להאשים את הטורקים, את האירופאים, את אובמה ואת הערבים, טפו, ימח שמם!
זו דילמה קשה. במיוחד למעריצים שרופים כמותי. הטלת האשמה תקבע את היחס שלי לפיקסיז בעתיד. למעשה, לכל אמן שיבטל וביטל.

נקודה פוליטית מספר 3- You say you want a revolution?
ובכן, אתם יודעים, כולם רוצים לשנות את העולם. אבל האם משהו ישתנה?
דעתו של כותב בלוג זה אומרת שלא. אני חושב שכולנו נזועזע במשרד הממוזג שלנו. נקלל בפייסבוק. נכתוב פוסט. לקינוח נרד לארומה ונדבר ביננו על האכזבה, הכיבוש, הממשלה, האירופאים וכמובן, הפרק החדש של ארץ נהדרת. בעוד שבוע כבר נדבר על פסטיבל אירופאי שהפיקסיז כבר חתומים בו שנה הבאה.
אבל הפגנות השמאל לא יהפכו לגדושות בעוד 100 אלף מעריצי פיקסיז, קוסטלו והרון מאוכזבים, הן ישארו אותו הדבר. כולנו יודעים שזוהי איננה רעידת האדמה שתגרור את נחשול השינוי.
וחבל, כי אני לא יכול לחשוב על סיבה יותר טובה.

לסיכום- אני יודע ששנה הבאה, הפיקסיז יבואו אחרי הטור באירופה. למה? כי כל עוד לא יהיה איזה אירוע קיצוני כמו מרמרה ולא יופעל עליהם לחץ, הם יבואו. כי זה כסף וכסף זה טוב. אבל האם אני אהיה שם? לא יודע. מה שבטוח שאני לא אארגן את ערבי המחווה.

15 thoughts on “הפיקסיז ביטלו הופעתם – כמה מילים על העניין, בלי פוליטיקה

 1. אוהבת איך שאת מצליחה לא להתלהם ובכל זאת להשליך מהאישי אל הקולקטיבי. ומתבאסת בשבילך מאד. וגם בשבילנו, השלווים.

  Like

 2. על הבוקר, כשצלצלתי לעדכן את החברה שהתכוונתי ללכת איתה להופעה, היא ישר הביאה אותה ב”מחרימה את הפיקסיז! לא סובלת אותם יותר! בלה בלה בלה”

  וכאילו, מאמי, אפילו לא קנינו כרטיסים עדיין. ובאמת? זהו? מחרימה את הלהקה ששמרה על שפיותנו במשך שנתיים של שירות צבאי הזוי ומייאש באמצע המדבר?

  ואז היא המשיכה לדבר על האימפריה התורכית הגדולה ועל אנשים שמפגינים נגד השייטת ואני הלכתי לטלפון השני שבסלון וצלצלתי לעצמי כדי שאוכל להגיד שיש לי ממתינה שאני חייבת לענות לה.

  Like

 3. תודה לאלטר שלי.

  ושרון, יש לי חיבה רבה לאופן שבו את נבזית, מלא סטייל!

  Like

 4. מספיק לקרוא את ההודעה המטופשת שלהם שאמרה “כוחות גדולים מאיתנו…” – עוד שנייה היו אומרים “כוח עליון”.
  אם מחאה, אז בבקשה תעמדו מאחוריה ותסבירו אותה (כהסברה, ולא הסבר). אחרת המסר נבלע ב”תקווה לימים טובים יותר” – תקווה ולא *פעולה*.

  Like

 5. אני לא נבזית. אני פשוט שונאת לקטוע אנשים משולהבים באמצע משפט שנמשך כבר שעה ושאני לא מסכימה עם רובו, ושהם לא נותנים לי להשחיל מילה באמצעו, ולכן אני מעדיפה לעשות את זה בעדינות ולא שהם יחשבו שאני מנתקת להם כי אין לי כוח לריב איתם (ובאמת שאין לי כוח לריב איתם).

  Like

 6. ברור שלא אחרים את הפיקסיז, וגם אשמח ללכת להופעה חלופית שלהם אם תתקיים כאן בעתיד. אבל זה מרגיז, מרגיז מאוד. גם כי אין פה שום אידיאולוגיה (גם אם אני חושבת שהאידיאולוגיה מאחורי הביטולים השונים שהיו לאחרונה היא פרובוקציה ריקה – לו קשה לכם עם מדיניותה של ישראל ואתם מנגנים לממשלות ולא לבני אדם, אל תקבעו הופעה פה מלכתחילה).

  אני גם לא מסכימה עם “לפחות זה עושה את העבודה ומוציא אותי משלוותי הממוזגת בייקום הקטן שלי” – הל, בשביל להוציא אותי משלוותי הקיומית צריך פשוט שהקיץ יגיע (צ’ק!), להסתכל במודעות דרושים, לעלות על אוטובוס אגד או לפתוח כל עיתון חדשות.
  הצעד של הפיקסיז לא נועד לגרום לאדם הקטן לצאת משלוותו הקיומית ולהרהר בכיבוש. והוא בטח לא גורם לממשלה הדפוקה שלנו לעשות זאת. צעד ריק. סתם, פשוט סתם.

  Like

 7. Now it’s time to wait and see what DJ Shadow will do… since I know that it was a long and politicall issue bringing him here… all that’s left for israeli audience is hope that his contract mentions a price high enough, that he won’t give up on it… same goes for Placebo-Gorillaz-Missy-etc

  Like

 8. לא כל אוהב פיקסיז או מוזיקה אלטרנטיבית הוא שמאלני. רוב אוהבי הפיקסיז שאני מכיר אינם כאלה, או לא במובן שבו השמאל הרציני (ולא המפאיניקי) תופס את עצמו.
  ואומנם אני ליברלי הרבה יותר מהממשלה, או רוב העם, ואני נגד תמיכה אוטומטית בשלטון, את יכולה להכליל אותי באידיוטים שתומכים בממשלה הפשיסטית הזו. לבקר ולמחות ולהתנגד לכיבוש, זה בסדר מבחינתי, אבל כשזה כל כך אוטומוטי כמו הפטריוטיות המוגזמת של מתנגדייך, זה פשוט עלוב.
  בקשר לפיקסיז ולביטולי האומנים באופן כללי- אז לא, אני לא אפסיק לשמוע פיקסיז, אולי רק לזמן הקרוב. למרות שכבר היו לי כרטיסים. חבל שהפכנו להיות מנודים בפני אנשי התרבות בעולם, רק אומר עליהם כמה הם קליקה וכמה האופנה חשובה להם (ולא האמת המוזיקליתתרבותיתאומנותית).

  Like

 9. “מתוך כל האנשים ששומעים פיקסיז יש אולי שניים שחושבים שהכיבוש זה טוב”.אההה.
  אם ככה אז דווקא מגיע לכם שדפקו לכם לברז 🙂

  Like

 10. באמת לכח המחשבה יש יכולות מדהימות ואפשר להציע כל מיני ניתוחיחם למהות וסיבת הביטול, אבל…
  דווקא צדקת בעניין הכלכלי אבל לא בהסבר שלו, העניין הוא באמת כלכלי אך מסיבות פשוטות הרבה יותר – ביטוח.
  הביטוח על הלהקה, האנשים, ובעיקר הציוד היקר (מליונים) שלהקות בסדר גודל כזה מביאות איתן לארץ, מרקיע שחקים בימים כאלה וגורם לריווחיות המופע לחברת ההפקה להישחק עד כדי הפסד.
  חברות הביטוח האמרקאיות ידועות בהעלאת התעריפים שלהן בימים בהם היציבותהבטחונית מתערערת למחירים גבוהים עד כדי גיחוך…
  אז זה נחמד כל התהמולה שמסביב אבל זה פשוט עניין כלכלי גרידא, כשהביטוח כל כך יקר המופע פשוט לא רווחי.

  Like

 11. הכל טוב ויפה, אבל מה עם סד”כ חיל האוויר? אני סקרן!

  ולגבי מה שכתבת, בשבוע שעבר מחקתי לראשונה אדם מהחברים שלי בפייסבוק. הסיבה הייתה שהוא בריטי שפגשתי פעם אחת בבר בהודו ושהוא קרא להחרים מוצרים של ישראל.

  עכשיו כשעבר שבוע והתקררתי אני חושב שאולי הוא צודק, אחרי הכל זה השבוע שבו חשבתי הכי הרבה על הכיבוש מאז גיל 16.
  כהמשך לזיגזג המחשבתי הזה אני רוצה לגבש לעצמי קריטריונים להחרמה מסלימה של מדינה ולראות איפה אנחנו ביחס אליהם. בעבודה.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s